Yeme Bozukluklarında Beslenme Tedavisi (Anoreksiya Nevroza, Bulimio, Nevroza)

Yeme bozuklukları uzun dönem tedavi gerektiren kronik hastalıklardır. Sıklıkla depresyon, madde bağımlılığı ve anksiyete bozuklukları gibi mental bozukluklarla birlikte görülür. Temel özelliği kişinin kendisini şişman olarak algılaması, baş edilemeyen duygusal karmaşalara aşırı yemek yemenin eşlik etmesi, ağırlık kazanmaktan ve şişman olmaktan korkması ve zayıflamaya yönelik katı bir istek duyma ile bağlantılı bedensel imge rahatsızlığının olmasıdır.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksia nervosa yaş ve boy uzunluğu için olağan sayılan bir vücut ağırlığına sahip olmayı kabul etmeme, şişmanlamaktan aşırı korkma, beden algılamasında bozukluk ve menstrüasyonların kesilmesiyle karekterize bir yeme bozukluğudur. Genellikle kadınlarda görülür, erkeklerde görülmesi nadirdir. Anoreksiyalı bir kişinin kilo almakla ilgili aşırı korkuları vardır. Eski kilolarına ya da çevrelerinde görünüm olarak beğeni kazanan kişilerin kilosuna inmek için hedef belirler, gün içinde farklı zamanlarda tekrar tekrar tartılırlar.  Kısa sürede çok fazla kilo verebilirler. Kabızlık ve düzensiz menstürasyon sorunları vardır, tüylenme ve saç dökülmesi problemi yaşarlar. Normal miktarda besin tükettikten sonra mide bulantısı veya şişlik hissederler. Ağır egzersiz ve aşırı spor yapma uğraşları olabilir

Anoreksiya nervoza hastalığında temel hedef kişinin kilosunun sağlıklı düzeylere gelmesini sağlamaktır. Beslenme sorununa bağlı ortaya çıkmış metabolik sorunların tedavisinde iç hastalıkları hekimlerinden yardım istenir. Hastane yatısı sürecinde kişinin beslenmesi yakından takip edilir.

Önceden belirlenmiş bir plan çerçevesinde yakın takipli bir beslenme programı uygulanarak kişinin sağlıklı kiloya gelmesi sağlanır. Bu aşamada ortaya çıkması olası ruhsal ve bedensel sorunların ilave tedbirlerle tedavisi gerekir. Bu rahatsızlığın temel tedavisi psikiyatristler tarafından düzenlenmekte olup diyet ve beslenme programının psikiyatrist ile işbirliği içinde sürdürülmesi gerekmektedir.

Bulimia Nervoza

Bulimia Nervoza olan bir kişi devamlı diyet ve egzersiz yapmasına rağmen normal kilonun çok az altında, normal kiloda, hatta normal kilosunun üzerinde olabilir. Bulimia Nervroza olan bir kişi kısa bir zaman dilimi içerisinde, yüksek miktarlkarda kalori içeren besinler tüketip bunları kusmayoluyla veya laksatif ilaç(müshil) kullanımı ile vücutlarından atmaya çalışabilir. Yemek yediği sırada kendini kontrolden çıkmış gibi hissedebilir ve yemek yeme ataklarını gizleme ihtiyacı duyabilirler

En uygun tedavi yöntemi psikiyatrist tarafından sürdürülecek ilaç ve psikoterapiye ek olarak beslenme/diyet tedavisidir. Beslenme tedavisinde beslenmenin değerlendirilmesini, mümkünse ağızdan beslenme ile malnütriyonun düzeltilmesini, gerekirse nazogastrik beslenmenin sağlanmasını, uygun vitamin ve mineral eklenmesini ve genel beslenme eğitiminin verilmesini kapsamaktadır. Hastaya ilk olarak düzenli yeme alışkanlığını ve sağlıklı bir diyet kabul ettirmelidir. Diyet programı, hastanın istediği yiyecek ve arzu ettiği miktarda olmalıdır.

if (CurrentPage.LanguageID == 1) { }