Şehir dışından gelen hastalar için: Şişli Kolan International Hospital

Tedavi olmak için İstanbul dışından geliyorsanız Kolan International Hospital ekibinin hizmetinden yararlanabilirsiniz Kolan International Hospital’a gelmeden önce hastalığınızla ilgili daha önce yapılan incelemeleri Kolan International Hospital’a gönderebilirsiniz. İlettiğiniz tüm dokümanlar ilgili hekim tarafından değerlendirildikten sonra, tedavi planı, süresi ve yaklaşık maliyeti hakkında bilgilendirileceksiniz. Tedavi için Kolan International Hospital’a gelirken İstanbul'a ulaşım için uçak, otobüs bileti rezervasyonu, konaklama, transfer ve tüm randevu süreçleriniz Kolan International Hospital tarafından organize edilir. Ayrıntılı bilgi için Kolan International Hospital ekibini (0 212 222 08 88) numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Güvenlik

Kolan International Hospital’da güvenlik hizmetleri, huzurunuz ve rahatınız için 24 saat kesintisiz çalışır. Bir rahatsızlığınız ve sorunuz olduğunda lütfen (80105) numaralı telefonu arayın.

Otopark kullanımı

Hastalar, hasta yakınları, aileleri ve diğer ziyaretçiler otoparktan yararlanabilirler. Vale hizmetimiz mevcuttur.

Kayıp ya da bulunan eşya

Hastanemizin güvenlik görevlileri, ana giriş ve acil giriş kapılarında bulunur. Bir eşyanız kaybolduğunda veya başkasına ait bir eşyayı bulduğunuzda lütfen güvenliğe bildirin.

Sigara politikası

Hastanemizde sigara içilmemesine yönelik bir politika izliyoruz. Bu nedenle tüm bina ve odalar dumana hassas detektörlerle korunuyorlar. Dumansız bir hayatı sizlere öneriyoruz ancak yinede sigara içmek isteyen ziyaretçiler ve refakatçiler bahçede ayrılan özel alanı kullanabilirler.

Medikal kozmetikTıbbi gereksinimleriniz doğrultusunda ihtiyacınız olan peruk, takma tırnak, protezler, yürüteç ve koltuk değneği gibi malzemeleri hastane içinde bulunan tıbbi malzeme mağazasından temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi hekiminizden hemşirenizden alabilirsiniz.

Asansörler

Kolan International Hospital’da toplam 8 adet asansör bulunur. Asansörlerin 5 adeti genel kullanıma açık olup 3 adet "kartlı geçiş sistemiyle" çalışır. Kartlı geçiş sistemi ile çalışan asansörlerin çağırma düğmesinin üzerinde uyarı tabelası bulunur ve bu asansörler hasta transferi ve iç hizmet akışı amaçlı yetkili personel kullanımı içindir.

Market

Her türlü günlük gereksinimleriniz için hemen yakınımızdaki süpermarket ve avm’lerden faydalanabilirsiniz.

Çiçek ve oda süsleme hizmetleri

Hastanemize enfeksiyonu önlemek için canlı çiçek kabul edilmiyor. Bunun yerine adınıza gelen çiçekler hastanemiz tarafından saklanır ve çiçeğinizin yerine size bir kart gönderilir. Taburcu olurken de çiçeğiniz size teslim edilir. Oda süslemek için anlaşmalı olunan kurum ile irtibata geçebilirsiniz.

İstek ve önerileriniz

Hastanemizde kaldığınız süre boyunca her türlü istek ve önerileriniz için çağrı merkezini arayabilir, Hasta Hakları Ofisi'ne başvurabilirsiniz. Hasta Hakları Ofisi'ne (81013) telefon numaralarından ulaşabilir ya da info@kolaninternational.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Yiyecek ve içecek hizmetlerimiz

Hastanemizde bulunduğunuz sürece, kahve içmek ve hafif yiyecekler yemek için Verde Cade’den yararlanabilirsiniz. Ayrıca hastane içerisinde bulunan kahve makineleri ve su makineleri 24 saat hizmetinizdedir. Hastaların sağlığı açısından hastaneye dışarıdan yiyecek ve içecek kabul edilmemektedir.

Verde Cafe

Değişik kahve seçenekleri, taze pasta ürünleri, isteğinize göre oluşturacağınız sandviç ve salata çeşitleri ile pek çok seçenek sunan Verde Cafe, her gün 07:00 - 23:00 arası hizmet vermektedir.

if (CurrentPage.LanguageID == 1) { }